کردستان ترکیه

یکشنبه 15 آذر 1388 01:51 ق.ظ

نویسنده : کردستانی
ارسال شده در: شهرهای باکور کردستان ( کردستان ترکیه) ،

کردستان ترکیه منطقه وسیع کرد نشین در شرق کشور ترکیه است. جمعیت کردهای ترکیه 20 میلیون تن تخمین زده میشود. ترکیه حدود ۷۲ میلیون تن (براورد ۲۰۰۸) جمعیت دارد، که حدود 72% مردم ترک 28% نیز کرد هستند.

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب برو...

 

کردستان ترکیه منطقه وسیع کرد نشین در شرق کشور ترکیه است. جمعیت کردهای ترکیه 20 میلیون تن تخمین زده میشود. ترکیه حدود ۷۲ میلیون تن (براورد ۲۰۰۸) جمعیت دارد، که حدود 72 مردم ترک 28٪ نیز کرد هستند.

بسیاری از شهرهای کردستان ترکیه طی سالهای اخیر به علت نارضایتی مردم کرد از وضع موجود صحنه آشوب و درگیری بوده. احزابی مانند پ.کا.کا از این منطقه می‌باشند. بسیاری از کردهای ترکیه به استانبول مهاجرت کرده‌اند. به طوری که استانبول بزرگترین شهر کرد نشین ترکیه مبدل گشته است. یکی از دلایل نپذیرفتن ترکیه در اتحادیه اروپا تا حالا مشخص نشدن وضیعت کردها در ترکیه و مشخص نشدن وضعیت زندانیانی مانند عبداله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه‌است. اتحادیه اروپا خواهان یک رفراندوم سراسری در ترکیه در باره وضعیت کردستان میباشد اما دولت ترکیه تا کنون زیر بار این حرف نرفته‌است. به قول سیاست مداران کشور ترکیه «راه اتحادیه اروپا از دیاربکر می‌گذرد». دیاربکر یکی از شهرهای اصلی کردستان ترکیه می‌باشد.

  •  

پیشینه

مبارزات کردها در دوره عثمانی علیه سلطه ترك ها برقرار بود یكى از نمونه ها شورش و مقاومت یزدانشیر امیر بوتان بود. با تلاشی امپراطوری عثمانی و متعاقب آن معاهده‌ سور و بعدها با معاهده‌ لوزان كه قرار دادى در به‌ رسمیت شناختن حقوق ملی کردها بودند. در این قراردادها ایجاد دولت كردستان در خاك امپراطوری عثمانی سابق منظور شده بود ولى در اثر مقاومت كردها به رهبرى شیخ محمود برزنجى درمقابل ارتش انگلیس در خاك كردستان عراق امروزى این قراردادها اجرا نشدند.

مهمترین حرکتی که‌ در کردستان ترکیه بوقوع پیوست، تشکیل جمهوری آرارات در سال ۱۹۲۷ در کردستان ترکیه‌ بود. جمهوری آرارات توسط روشنفکران کرد و خاندان بدرخانیان برپا گشته‌ بود توسط حکومت ترکیه‌ سرکوب گردید.

استان‌ها

کشور ترکیه ۸۱ استان دارد. ۲۱ استان در کردستان ترکیه هستند. ۳ استان جدید نیز در آغاز دهه ۹۰ در کردستان تركیه در بخشهایی از این استان ها بوجود آمدند:

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 30 آذر 1388 02:44 ق.ظ