کردستان سوریه

یکشنبه 15 آذر 1388 01:11 ق.ظ

نویسنده : کردستانی

بخش کردنشین (به کردی: کوردستانی سوریه) در شمال خاوری و شمال این کشور می‌باشد که‌ استان حسکه‌ و پاره‌ای از استان‌های رقه‌ و حلب را در بر می‌گیرد. هرچند که‌ شمار زیادی نیز در شهرهای بزرگ، مانند حلب و دمشق زندگی می‌کنند...

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب برو..

بخش کردنشین (به کردی: کوردستانی سوریه) در شمال خاوری و شمال این کشور می‌باشد که‌ استان حسکه‌ و پاره‌ای از استان‌های رقه‌ و حلب را در بر می‌گیرد. هرچند که‌ شمار زیادی نیز در شهرهای بزرگ، مانند حلب و دمشق زندگی می‌کنند. و جامعه 3 میلیونی  کردها در جمعیت سوریه (با جمعیت ۱۹ میلیون) را می‌سازند، همواره از سوی فرمانروایان سوریه نابود شمرده شده‌است. کردها، (همانند ترکیه و عراق)، بزرگ‌ترین گروه اقلیت نژادی در سوریه نیز هستند. وضعیت کردها در سوریه در برابر دیگر کشورها ناگوارتر گزارش شده‌است. پشتیبانان حقوق بشر همواره‌ آزار و پیگرد دیده‌اند.

حکومت بعثی سوریه، برای این کشور که نشیمن تیره‌ها، تبارها و گروه‌های زبانی گوناگون است تنها یک هویت و موجودیت می‌شناسد و آن هویت عربی است.

 

  •  

محرومیت از شهروندی

افزون بر اینکه سرزمین کردنشین از فقیرترین بخش‌های این کشور می‌باشد در سال ۱۹۶۲ فرمانروائی سوریه حق شهروندی صدها هزار تن از کردها را گرفت و حتی آنان را از آمار کشور نیز زدود، که البته این شمار، اکنون پس از گذشت بیش از ۴۰ سال افزایش یافته‌است. این شمار از کارت شناسایی ملی (ID) محرومند که برای ضروری ترین، ابتدایی‌ترین و حیاتی‌ترین نیازهای خود همچون درمان، آموزش و... بنیادی می‌باشد.

در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۶ برخی منبع‌ها گفتند که‌ سوریه می‌خواهد حق شهروندی را به‌ ایشان باز گرداند. [۶]

پس از اینکه حافظ اسد، رهبر حزب بعث، در سال ۱۹۷۰، به جایگاه رئیس جمهوری سوریه دست یافت، سرکوب و خفقان کردها و دیگر اقلیت‌های این کشور، به گونه‌ای چشم گیر افزایش یافت. بعثی‌های سوریه عملیاتی همانند و هم‌زمان با صدام حسین رهبر حزب بعث عراق و رئیس جمهور وقت این کشور که در کردستان عراق انجام می‌داد و حملات یا عملیات تعریب (عربی کردن منطقه) نامیده می‌شد را آغاز کردند

 




دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -