سلیمانیه ( سلیمانی)

شنبه 14 آذر 1388 02:44 ق.ظ

نویسنده : کردستانی
ارسال شده در: شهرهای باشور ( کردستان عراق) ،

شهر سُلِیمانیّه (به کردی: Slêmanî سلێمانی، به عربی: السلیمانیة) مرکز استان سلیمانیه عراق است.این شهر در...

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب برو..

شهر سُلِیمانیّه (به کردی: Slêmanî سلێمانی، به عربی: السلیمانیة) مرکز استان سلیمانیه عراق است.

این شهر در شمال شرقی عراق، نزدیک به مرز ایران و در منطقه خودگردان کردستان قرار دارد.

جمعیت آن 2میلیون  نفر و زبان مردم آن کردی است. سلیمانیه کانون فرهنگی گویش سورانی از زبان کردی در عراق به شمار می‌رود و از کانونهای مهم اقتصادی در کردستان عراق است. این شهر و به طور کل استان سلیمانیه پیوندهای استوار اقتصادی با ایران دارد. این شهر یکی از زیباترین وبزرگ ترین شهرهای عراق و کردستان است و وجود صدها شرکت اقتصادی ایرانی و اروپایی باعث پیشرفت چشمگیری در این شهر شده است مردم شهر سلیمانیه به فرهنگ والا مشهور هستند و اکنون دارای دهها مجتمع تجاری و دهها هتل بزرگ وبین المللی می باشد.

 

شهر سلیمانیه در شهرستانی به‌نام سلیمانیه واقع شده‌است. بخش‌های این شهرستان عبارت‌اند از بازیان، سرچنار، قره‌داغ و تنجرو. این شهرستان دارای ۳۲۵ روستاست. رودخانه‌های قلیاسان، تنجرو و سرچنار از این شهرستان می‌گذرند

تاریخچه

قلعه سلیمانیه را در سال ۱۷۸۶ ابراهیم پاشا بابان، فرمانروای شهرزور بنیاد نهاد. وی این شهر را به نام پدر خود، سلیمان پاشا، سلیمانیه نامید و گروهی از قبیله‌های کرد بابان را به آن دژ تازه کوچاند. این دژ به همراه همه روستاهای پیرامونش بنا به پیمان ۱۱۵۹ ه.ق. میان نادرشاه افشار و دولت عثمانی به ایران تعلق گرفت. پیش از بنیاد شهر سلیمانیه شهر اصلی منطقه قلاچوالان بود که حدود ۶۰ کیلومتر با شهر سلیمانیه فاصله دارد. در آغاز اهمیت گرفتن سلیمانیه از قلاچوالان به عنوان پایتخت بهاری استفاده می‌شد.

شهر سلیمانیه مرکز ولایت بابان به شمار می‌آمد و فرمانروایی آن شهر و شهرزور پس از ابراهیم پاشا به برادر وی عبدالرحمن واگذار شد.

بدلیل دوری قلاچوالان از دیگر شهرهای کردستان و نیز شاهراه بودن سلیمانیه جمعیت سلیمانیه روز به روز بیشتر می‌‌شد به صورتی که از سال ۱۹۷۰م به بعد، به عنوان دومین شهر مهم کردستان عراق، پس از اربیل شناخته شد. در دوران معاصر این شهر در سال ۱۹۹۰ میلادی به دست نوشیروان مصطفی از دست بعثی‌ها رهایی یافت و از آن تاریخ توسط حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق اداره می‌شود.

 

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 15 آذر 1388 01:08 ق.ظ