تبلیغات
وبلاگ فرهنگی هنری تاریخی کردستان - صدا و سیمای مهاباد

صدا و سیمای مهاباد

شنبه 14 آذر 1388 03:12 ق.ظ

نویسنده : کردستانی

طبق نظرات متعدد اولین فرستنده رادیویی مهاباد در سال 1324 در مهاباد همزمان با تاسیس جمهوری مهاباد توسط قاضی محمد تأسیس شد و تا سال 1325 شمسی ...

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب برو...

طبق نظرات متعدد اولین فرستنده رادیویی مهاباد در سال 1324 در مهاباد همزمان با تاسیس جمهوری مهاباد توسط قاضی محمد تأسیس شد و تا سال 1325 شمسی ، هرازچندگاهی برنامه‌هایی را پخش می‌نمود اما به لحاظ موقعیت آن زمان ، فرستنده مذكور برداشته شده و 5 سال بعد و درسال 1330 ستاد ارتش وقت در مهاباد اقدام به ایجاد و تأسیس یك فرستنده 400 واتی نموده و تحت عنوان رادیو 30 مهاباد و روستاهای تابعه را تحت پوشش قرار می‌دهد . این فرستنده با دو زبان كردی و فارسی و هرشب به مدت 2 ساعت برنامه‌های خود را شامل اخبار ، جُنگ و داستان و آوازهای محلی پخش می‌كرد .
البته آنزمان كمتر خانواده‌ای بود كه رادیو داشته باشند به همین علت در معابر و میادین اصلی شهر مثل میدان ملاجامی و میدان شهرداری بلندگوهایی نصب كرده‌ بودند تا شهروندان از شنیدن برنامه‌های رادیو 30 بی‌نصیب نمانند . رادیو 30 تا سال 1335 یعنی به مدت 5 سال تداوم یافت و ازسال 1335 تا سال 1348 متوقف ماند . درسال 1348 اداره كل انتشارات و تبلیغات وقت فرستنده‌ای آزمایشی نصب و تأسیس نمود و تا سال 51 برنامه‌های خود را با همان عنوان رادیو 30 بصورت تست ادامه داد اما در پانزدهم تیرماه سال 51 رادیو مهاباد به صورت تمام رسمی افتتاح شد و برروی ردیف 897 متر برابر 334 كیلوهرتز شروع به پخش برنامه‌های خود كرد ( بعد از حدود 10 ماه ، برنامه‌های رادیو مهاباد به روزانه 16 تا 18 ساعت پخش رسید ) .
بعد از پیروزی انقلاب شكوهمند جمهوری اسلامی ایران و نیز با تدابیر و اندیشه‌های مجریان دلسوز نظام ، صدا و سیمای مرکز مهاباد بیش از پیش در سنگر مقدس اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی تلاش نموده و بالاخص ازلحاظ تكنیك فنی و پرورش نیروهای مستعد شاهد ارتقاء كم‌نظیری بوده است .

لازم به ذكر است كه صدا و سیمای مهاباد نه تنها در تولید و پخش برنامه‌های محلی و سراسری فعالیت چشمگیری داشته ، بلكه توانسته است در تهیه و تولید برنامه‌های برون‌مرزی هم سهم بسزایی داشته باشد و درجشنواره‌‌های متعدد خوش بدرخشد .


تاریخچه تلویزیون

 حكومت وقت در سال 1351 با تصویب لایحه ای مبنی بر ادغام رادیوو تلویزیون به سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران ، این فرصت را پیش آورد كه صدا وسیما در محل معینی مستقر شوند و ساختمانی را كه برای تلویزیون مهاباد احداث شده بود به مركز صداوسیما در مهاباد مبدل گردید و بعدها به مرور گسترش بیشتری یافت .
 
فرستنده تلویزیونی مهاباد در تاریخ 18/7/1350 دایر و افتتاح شده است.
در اوایل بیشتر برنامه های شبکه را رله و تقویت می نمود و به ندرت اقدام به برنامه سازی و تهیه و تولید برنامه محلی می کرد اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ساماندهی صدا و سیما ، این مرکز به یکی از مراکز مورد توجه مبدل شد و خود اقدام به تهیه و تولید برنامه های محلی برای پخش در شبکه محلی و شبکه های ملی و سراسری نمود . در سال 1353 مسئولین وقت رادیو تلویزیون اقدام به گسترش ساختمان طرح و توسعه مرکز کرده و در جوار ساختمان تلویزیون ، ساختمان طرح و توسعه را احداث کردند و تا سال 1357 بخش هایی از اسکلت و نمای بیرونی ساختمان احداث گردید . با پیروزی و شکل گرفتن انقلاب اسلامی و حمله ددمنشانه رژیم بعثی به ایران اسلامی کار تکمیل و احداث ساختمان طرح و توسعه موقتا متوقف ماند ، علی رغم دشواریهای موجود از نظر اقتصادی وجنگ تحمیلی ، در سال 1364 کار تکمیل و احداث ساختمان پیگیری گردید و ساختمان مجهز و بزرگ آن در سال 1370 به پایان رسید و آماده بهره برداری قرار گرفت و در همان سال توسط آقای محمد هاشمی رئیس وقت سازمان صداوسیما افتتاح شد .
این ساختمان در هفت طبقه با ده ها اتاق ، استودیو های مجهز رادیو و تلویزیون ، آمفی تئاتر ، کتابخانه ، نمازخانه و ... یکی از بزرگترین ساختمانهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی در غرب کشور است . در حال حاضر سیمای مرکز مهاباد ، یکی از مراکز فعال و پرتلاش مراکز غرب کشور است و حضور دایمی و فعالی در شبکه های ملی دارد ، گذشته از این روزهای جمعه برنامه های متنوعی را به زبان های فارسی و کردی تهیه و پخش می نماید و در مناسبت های مختلف از جمله هفته وحدت ، هفته دولت ، ایام مبارک دهه فجر و دیگر مناسبتها اقدام به تهیه و پخش برنامه می نماید .

اکنون صداسیمای مهاباد یکی از پیشرفته ترین و مجهزترین صداسیما های کشور است و خیلی ها از این صدا وسیما به عنوان دومین صداسیمای ایران بعد از تهران اسم می برند. چند سال پیش رئیس مجلس ایران در سفری به مهاباد گفته بود اگر این صدا سیما چرخ داشت آنرا به تهران انتقال می دادم.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -