تبلیغات
وبلاگ فرهنگی هنری تاریخی کردستان - ابراهیم تاتلیسس ( ایبو )

ابراهیم تاتلیسس ( ایبو )

سه شنبه 19 آبان 1388 03:39 ق.ظ

نویسنده : کردستانی
این خواننده کرد  زبان (ابراهیم تاتلیس) و یا به تلفظ صحیح «ابراهیم تاتلیسس» (İbrahim TATLISES) (زادۀ ژانویۀ ۱۹۵۲) از ...

برای خواندن بقیه رو ادامه مطلب کلیک کن.

این خواننده کرد  زبان (ابراهیم تاتلیس) و یا به تلفظ صحیح «ابراهیم تاتلیسس» (İbrahim TATLISES) (زادۀ ژانویۀ ۱۹۵۲) از ...

این خواننده کرد زبان (ابراهیم تاتلیس) و یا به تلفظ صحیح «ابراهیم تاتلیسس» (İbrahim TATLISES) (زادۀ ژانویۀ ۱۹۵۲) از خوانندگان کشور ترکیه است. مردم در ترکیه نام ایبو را هم برای او استفاده می‌کنند.امپراتور لقب متداولی برای او می‌باشد.

وی زاده یکی از شهرهای مناطق کردنشین جنوب شرقی شهر شانلی اورفا این کشور می‌‌باشد و به هر دو زبان ترکی و کردی آثار مشهوری دارد.

تاابراهیم تاتلیسس و 6 خواهر برادرش کودکان یک خانواده شلوغ و فقیر بودندو از کودکی به علت کمبودهای مالی مشغول کار شده بودند او از کودکی این کوله بار سنگین زندگی را به پشت گرفته بود ودر سرما و گرما سختی کار آهنگری و جوشکاری ساختمان را تحمل کرده بود کودکی او همواره با فقر و بیچارگی همراه بود در کودکی به دلیل صدای خوشی که داشت در کنار بزرگان فامیل ترانه میخواند و در روستا و محله خویش با صدای خوشش معروف بود بعد از تصمیم خانواده مبنی بر انتقال وکوچ به استانبول در سن 21 سالگی به همراه ایشان به این شهر نقل مکان میکند ودر استانبول به هر کار سختی مثل جوشکار ساختمانی مشغول شد و حتی لبو فروشی نیز کرد   تاتلیس یکی از پرکارترین هنرمندان ترکیه است. وی در نمایش تلویزیونی خود به نام «شوی ایبو» مجریگری نموده، و در فیلم‌های زیادی بازیگری نموده است. از میان 23 کاست او آیاغیندا کوندورا رکورد پرفروش‌ترین‌ها را در سال ۱۹۷۸ در ترکیه شکست
زندگی
نام اصلی او ابراهیم تاتلی بود و در یک خانوادۀ بی‌خانمان کرد در شهر اورفا به دنیا آمد. پس از مرگ پدرش در ۱۹۵۶ ابراهیم توسط مادرش پرورش یافت. موسیقی برای وی راهی برای گریز از دلهره‌های احساسی بود. با الهام گرفتن از آوازه‌خوان کرد، ییلماز گونی، ابراهیم در نوجوانی آغاز به خواندن در مراسم عروسی و دیگر جشن‌ها نمود. با اینکه در سال ۱۹۷۵ کاستی به بازار عرضه کرد ولی فروش نرفتن آن باعث فاصله گرفتن ابراهیم از موسیقی شد. پس از مهاجرت به استانبول به همراه خانواده در 1977، مدتی به عنوان فروشنده بکار پرداخت تا اینکه دومین کاست او به نام آیاغیندا کوندورا موفقیت بسیار شایان توجهی بدست آورد. تاتلیس که در اواسط و اواخر دهۀ 1980 از مشاهیر موسیقی ترکیه بشمار می‌رفت تعداد زیادی آهنگ موسیقی محلی به همراه ارکستر را به اجرا درآورد و به عنوان استاد در زمینۀ سبک محلی «اوزون هوا» شناخته شد. در این سبک تُن‌های کشیده و نیمه‌فی‌البداهه بکار می‌رود. تاتلیس در میان جامعه مهاجران ترک و کرد آلمان و کرد ایران محبوبیت خاصی دارد. ایشان او را «صدای وطن» نام نهاده‌اند. آثار او در میان ایرانیان نیز طرفداران زیادی دارد., چند بار هم ایشان را به جرم همکاری با حزب پ.ک.ک دستگیر وازاد کرده اند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -