تبلیغات
وبلاگ فرهنگی هنری تاریخی کردستان - استان کرمانشاه

استان کرمانشاه

سه شنبه 19 آبان 1388 02:43 ق.ظ

نویسنده : کردستانی

استان کرمانشاه در غرب ایران واقع شده‌است..

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب برو

. جمعیت این استان بنا بر برآوردهای سال ۲۰۰۶ ۱٬۹۰۲٬۷۶۰ نفر است.

مرکز این استان شهر کرمانشاه است که دارای حدود ۷۶۵٬۰۷۵ نفر جمعیت است  که ۱٬۴۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

این استان در گذشته یکی از مراکز ساسانیان بوده‌است و از همین دوره آثار بسیار زیاد و ارزشمندی در این استان مانند تاق بستان، کتیبه بیستون و معبد آناهیتا باقی مانده‌است و در طی سده‌های گوناگون نیز به دلیل جایگاه ویژه راهبردی این شهر دارای اهمیت ویژه‌ای بوده‌است. امروزه نیز از مهم‌ترین شهرهای غرب ایران به شمار می‌رود.

 

مردم شناسی

کرمانشاه را از دید گوناگونی آب و هوائی و قومی و مذهبی هند ایران لقب داده‌اند [نیازمند منبع] چرا که از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است برای نمونه قصر شیرین دارای آب و هوای گرم و سنقر و پاوه دارای آب و هوای سرد و کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل هستند در این استان قومیت‌های گوناگونی در کنار هم زندگی می‌کنند. از دیدگاه مذهبی نیز دارای گونه‌گونی بسیار زیادی است. به طور مثال پیروان کیشهای شیعه، سنی، اهل حق (یارسانمسیحی (ارمنیآشوری، و یهودی در این استان در کنار هم زندگی آشتی آمیزی دارند.

مردم شهر کرمانشاه به کردی صحبت می‌کنند.در این شهر کردی گورانی و کلهری، و گویش لکی نیز در شهر و پیرامون رواج دارد. در نواحی دیگر استان گویش‌های لکی، گورانی و کلهری، زبان اورامانی، رواج دارد.

 

تقسیمات کشوری

استان کرمانشاه از ۱۴ شهرستان تشکیل شده‌است.

آثار تاریخی

آثار تاریخی استان کرمانشاه را محوطه تاریخی تاقبستان، مجموعه تاریخی بیستون، نیایشگاه آناهیتا، طاق گرا، قلعه یزدگرد، آنوبانی‌نی، دکان داود، چهارطاقی، بقعه مالک، کاروانسرای ماهیدشت، دخمه مادها (معروف به شیرین و فرهاد)، دخمه اسحاق‌وند و گودین تپه تشکیل می‌دهند.

یکی از مهم‌ترین آثار این استان سنگ‌نگاره بیستون است که بزرگ‌ترین سند به جا مانده از روزگار هخامنشیان به شمار می‌رود و به سه زبان توسط داریوش بزرگ شاهنشاه هخامنشی بر کوه اسطوره‌ای بیستون حک شده‌است. افزون براین بیستون نماد مهر است چرا که از خود گذشتگی فرهاد، نام این کوه را با عشق جاودانه شیرین و فرهاد که الهام بخش بسیاری از نویسندگان و سرایندگان نامدار ایران همچون نظامی گنجوی بوده درهم سرشته‌است. از همین رو یکی از القاب مهم شهر کرمانشاه (خاک عشق) است.

از دوران پیش از تاریخ نیز آثار مهمی از دوران پارینه سنگی در بیستون یافت شده که مربوط به غارهای شکارچیان، غار مرخرل، و مرتاریک است.علاوه بر این در غار دو اشکفت در شمال شهر کرمانشاه نیز آثار سکونت انسان‌های پارینه سنگی میانی یافت شده‌است. قدیمیترین بقایای استخوانی انسان ریختهای پارینه سنگی که در ایران یافت شده مربوط به بیستون است. این قطعه شامل بخشی از یک استخوان ساعد است و در کاوشهای غار شکارچیان در سال ۱۹۴۹ بوسیله کارلتن کوون بدست آمده‌است.

آثار فرهنگی

آثار فرهنگی استان کرمانشاه را بازار کرمانشاه، تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، بقعه بابا یادگار، اویس قرنی، مقبره احمدبن اسحاق قمی، امامزاده احمدبن محمدباقر و مجسمهٔ هرکول وآرامگاه میرعبیدالله، مسجد عمادالدوله و سایر مساجد کهن و زیبا تشکیل می‌دهند.

آثار طبیعی

از آثار طبیعی استان کرمانشاه می‌توان به کوهستانهای دالاهو و شاهو، پراو بیستون دالاخانی امروله، جنگل‌های مرخیل پاوه، چهار زبر، جنگلهای دالاهو سراب‌ها(چشمه‌های بسیار بزرگ) تاقبستان و سراب نیلوفر، سراب در بند صحنه، چشمه سهراب، سراب گزنهله، سراب فش کنگاور، سراب یاوری، سراب قنبر، سراب نجوبران، سراب هرسینف تالاب هشیلان، غارها قوری قلعه وغار کاوات، غار پراو، پناهگاه حیات‌وحش بیستون و ورمنجه، قلاجه، دشت‌های بیستون و ماهیدشت، دشت کنگاور، دشت کرند اشاره کرد.

کوه: بیش از نیمی از وسعت استان را کوه‌های مرتفع پوشانده است. رشته کوه زاگرس، به صورت مجموعه‌ای از رشته‌های موازی، با دشت‌های مرتفع کوهستانی در بین آنها، پوشش گیاهی متنوعی به وجود آورده است.

۱.دالاهو ۲.شاهو ۳.پرآو

جنگل: ۱. جنگل‌های بلوط ۲. جنگل‌های ون

سراب: ۱.نیلوفر ۲.تاقبستان ۳.صحنه ۴.هرسین ۵.خضرزنده ۶.خضرالیاس

تالاب: ۱.هشیلان

غار: ۱.قوری‌قلعه ۲.شکارچیان ۳.چشمه سهراب

پناهگاه حیات وحش: ۱.بیستون ۲.نواه کوه ۳.ورمنجه ۴.هشیلان ۵.بدر و پریشان ۶.بوزین ۷.مره‌خیل ۸.زله‌زرد

حیوانات: ۱.آهو ۲. کل ۳. بز وحشی ۴. پلنگ ۵. خرس ۶. گربه وحشی ۷. شوکا

صنایع

کرمانشاه ۵/۱ درصد مساحت کل ایران را تشکیل می‌دهد و از لحاظ رتبه صنعتی در بین ۳۰ استان ایران هجدهم است. ۶۰ درصد صنعت استان در شهرستان کرمانشاه متمرکز است.۳

پتروشیمی کرمانشاه، مجتمع شیمیایی بیستون، باختر بیوشیمی و کیمیای غرب‌گستر، سیمان غرب، چینی کرد، کاشی بیستون و کاشی کرد از مهم‌ترین واحدهای صنعتی استان است.۴

پالایشگاه آناهیتا، پلیمر کرمانشاه، سیمان سامان، ذوب آهن فرامان، کاغذ کاوه و کاشی کاژه از جمله طرحهای در دست احداث استان می‌باشد.۵

مراکز آموزشی

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -